TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zakład Konstrukcji Betonowych - Z4

Mieczysław Kamiński

image299.jpg

prof. dr hab. inż. Mieczysław Kamiński, em.

C-7 p. 711
tel. 71 320 28 65
e-mail: mieczyslaw.kaminski@pwr.edu.pl



Dyscyplina naukowa: Budownictwo

Specjalność: Konstrukcje betonowe

Stopnie i tytuły naukowe: Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego: dr inż.: 1977, dr hab.: 1987, profesor: 1997.

Stanowiska związane z działalnością naukową: Kierownik Katedry Konstrukcji Betonowych: od 1992r., prodziekan Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego : 1990-1996, dyrektor Instytutu Budownictwa PWr.: 1996-2002, staże naukowe: Niemcy: Technische Universität Braunschweig – 1982, Universität   Karlsruhe – 1985, Technische Universität Stuttgart – 1992, obecne stanowisko: profesor zwyczajny: od 1999 r.
Członkostwo w prestiżowych instytucjach, korporacjach i organizacjach naukowych: KILiW PAN - z-ca przewodniczącego Sekcji Konstrukcji Betonowych KILiW PAN: od 1996r., Komisja Mechaniki i Budownictwa Oddział PAN we Wrocławiu – członek, organizacje międzynarodowe : FIP oraz ISO (członek grup roboczych „Silos Design”), FIB oraz IABSE (członek), Przewodniczący Komisji Nauki PZITB O. Wrocławskiego (1999-2002).
Badania: Badania stanów granicznych konstrukcji betonowych ze szczególnym uwzględnieniem następujących zagadnień: zginanie i skręcanie elementów prętowych, zarysowanie płyt poddanych działaniu obciążeń o zmiennych znakach, morfologia rys i  ugięcia w elementach żelbetowych i sprężonych stropów prefabrykowanych, stan naprężeń w cienkościennych konstrukcjach powłokowych (silosy, zbiorniki na materiały płynne, chłodnie kominowe). Stany graniczne żelbetowych konstrukcji po ich wzmocnieniu.
Od 38-iu lat zajmuje się m.in. zagadnieniami obciążeń w silosach ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień redukcji naporu materiału sypkiego działającego na ściany silosu podczas jego opróżniania. Większość tych badań została wykonana w ramach współpracy z przemysłem. Kandydat przeprowadził szereg  badań na obiektach  w skali naturalnej oraz na dużych modelach silosów. Zajmował się modelami przepływu materiałów sypkich w komorach silosów oraz rozkładem parcia wywieranego przez ten materiał na ściany i dno silosów. W zrealizowanych przez siebie badaniach wprowadził szereg oryginalnych urządzeń i metod badawczych. Opracował własne konstrukcje czujników mierzących dwie składowe parcia materiału sypkiego (składową prostopadłą do membrany czujnika oraz składową styczną). Po raz pierwszy w Polsce zastosował rentgenowską metodę badań do obserwacji przepływu materiału sypkiego w modelach silosów opróżnianych centrycznie i niecentrycznie. W oparciu o zrealizowane badania zaproponował nowe modele obciążeń silosów opróżnianych niecentrycznie poprzez otwory wysypowe usytuowane na dużych mimośrodach względem osi komory.
Efektem praktycznym prowadzonych prac badawczych jest opracowanie serii projektów urządzeń edukujących poziome obciążenia od materiału sypkiego działającego na ściany i dno komory silosów podczas ich  opróżniania. Prof. Mieczysław Kamiński był kierownikiem zespołu, opracowującego pierwsze dwie polskie normy do projektowania silosów na zboże. Był członkiem międzynarodowej grupy roboczej ISO („Silo Design”), przygotowującej wytyczne do projektowania silosów.

Posiada uprawnienia budowlane wykonawcze i projektowe bez ograniczeń oraz jest rzeczoznawcą budowlanym w zakresie konstrukcji budowlanych. W ramach współpracy z przemysłem opracował kilkaset ekspertyz i projektów w tym m.in. ekspertyzy budynków mieszkalnych i przemysłowych oraz silosów, zbiorników na ciecze, kominów oraz chłodni kominowych.

Działalność w obszarze kształcenia kadry naukowej:

  • Był promotorem 13-tu doktorów ( w tym 4 zagranicznych),
  • Aktualnie opiekuje się 5-cioma doktorantami.

Staże zagraniczne

W latach 1980 - 92 odbywał staże naukowe w Niemczech na uniwersytetach w Brauschweigu, Weimarze, Karlsruhe, Stuttgardzie i w Monachium.

Działalność zawodowa

W latach 1970–72 pracował na stanowiskach kierownika budowy, kierownika odcinka robót oraz kierownika działu technicznego w Przedsiębiorstwie Budownictwa Komunalnego w Trzebnicy. 

Jest autorem i współautorem ponad trzystu ekspertyz i projektów budowlanych i wykonawczych oraz 23 wzorów użytkowych i patentów.

Do najważniejszych osiągnięć w dziedzinie zawodowej można zaliczyć:

  • Wykonanie kilkunastu ekspertyz i projektów remontu chłodni kominowych w Elektrowniach w Turowie, Adamowie i Bełchatowie,
  • Kierowanie zespołem ekspertów wykonujących ekspertyzę Centrum Handlowego TURZYN w Szczecinie po katastrofie stropów w 2001r oraz opracowanie projektu odbudowy obiektu,
  • Opracowanie kilkudziesięciu ekspertyz i projektów remontów silosów oraz zbiorników na ciecze,
  • Wdrożenie w  licznych silosach w Polsce urządzeń redukujących wzrost poziomego naporu zboża podczas opróżniania komór.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: nagrody Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1978 i 1989), Wyróżnienia Ministra SW i A  (1999 i 2001), Złoty Krzyż Zasługi (1990), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2000), Medal Edukacji Narodowej (2003r).

Działalność poza naukowa: Przewodniczący Rady Programowej czasopisma „Business Contact. The International Magazine for Business People” (1998-2000).

Inne istotne informacje: uczeń profesora Adama Mitzela.

Hobby: sport, turystyka.

Politechnika Wrocławska © 2024